dla uczniów

Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD

Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.

Jak uczyć się w efektywny sposób – eksperci podpowiadają 

„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.

„Techniki nauki” – tematy odcinków

Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.

W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.

Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.

To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”. Pełna lista zagadnień odpowiada tytułom poszczególnych odcinków:

 • „Nowoczesne techniki nauki”
 • „Motywacja do nauki”
 • „Jak osiągać cele?”
 • „Organizacja siebie w czasie”
 • „Trening mózgu”
 • „Mnemotechniki – techniki pamięciowe”
 • „Organizacja pracy”
 • „Narzędzia do realizacji zadań”
 • „Notowanie. Mapy myśli”
 • „Sketchnoting”
 • „Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów”
 • „Techniki planowania”
 • „Szybkie czytanie – szybsza nauka”
 • „Proste sposoby na szybkie czytanie”
 • „Nauka języków – jak mówić od początku”

Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.

Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie

 https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.

Oferta edukacyjna TVP  

„Techniki nauki” to najnowsza propozycja edukacyjna TVP VOD. Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie  „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp. Znajdą tam zarchiwizowane lekcje, które były emitowane przez TVP wiosną tego roku, a także m.in. quizy sprawdzające wiedzę dla uczniów klas IV-VIII.

W serwisie dostępne są także wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.

Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Departament Informacji i Promocji

 

 

 

Nauka zdalna! Jak się uczyć aby się nauczyć – czyli proste rady dla „uziemionej młodzieży”.

Drodzy Uczniowie!

Nauka w formie zdalnej to wyzwanie przed którym stanęliśmy już po raz drugi. Możemy więc spojrzeć na ten „proces” w dwojaki sposób. Po pierwsze, mamy już pewnego rodzaju doświadczenie, które możemy w odpowiedni sposób wykorzystać. Po drugie, nie wiemy ile czasu potrwa ta nietypowa sytuacja. W związku z tym musimy dołożyć wszelkich starań, aby przetrwać ten okres, odnosząc  ”sukcesy”, potrafiąc  organizować swój czas przeznaczony na naukę i odpoczynek, a przede wszystkim  budować w  sobie poczucie samodyscypliny i odpowiedzialności za podejmowane przez siebie decyzje.

O tym jak uczyć się, aby nauka zdalna przynosiła efekty możecie znaleźć w Internecie wiele artykułów i porad. Warto z nich skorzystać. Ja również, pozwoliłam sobie przygotować dla Was kilka wskazówek, z którymi możecie się zapoznać. Oto one:

1.Lekcje online traktujcie serio.

Każdy dzień rozpoczynajcie od wykonania wszystkich czynności, które zawsze robiliście przed wyjściem do szkoły (np. toaleta poranna, ubieranie, śniadanie). Odpowiednie przygotowanie sprawi, że podejdziecie do czekających Was zadań „na poważnie”. Pamiętajcie, że pracujecie w czasie rzeczywistym.

2.Pozbądźcie się rozpraszaczy.

Jeśli np. nie używacie telefonu komórkowego jako narzędzia do nauki, to schowajcie go tak, abyście w czasie lekcji nie korzystali z portali społecznościowych, nie przeglądali wiadomości, nie odbierali połączeń. Lekcja jest bowiem czasem wytężonej koncentracji  Waszej uwagi.

3. Zadbajcie o swój odpowiedni ubiór i wygląd miejsca nauki.

Pamiętajcie, że uczestnicząc w lekcjach online wpuszczacie do domu za pomocą kamerki i mikrofonu grono uczniów i nauczycieli. Przyda się tutaj internetowe savoir-vivre i zadbanie o to, aby przebywanie w domu nie powodowało zbytniego rozluźnienia i beztroski.

 1. Ustalajcie swój plan dnia.

Spróbujcie określić to, czego macie się nauczyć. Do zadań podchodźcie rzeczowo  i konkretnie. Spróbujcie ustalić czas przeznaczony na naukę i wykonanie zadań  domowych. Pamiętajcie też o zaplanowaniu odpowiednich przerw, które pozwolą na chwilę odpoczynku.

5. Pamiętajcie o przerwach.

Wykorzystajcie przerwy między lekcjami na złapanie oddechu, rozprostowanie ciała, zjedzenie drugiego śniadania i odpoczynek myśli. Z uwagi na ilość czasu, który obecnie wykorzystujecie pracując przy komputerze, ważne jest abyście zadbali odpowiednio o swój wzrok  i sylwetkę.

 1. Nawadniajcie swój organizm.

Picie dużej ilości wody paradoksalnie pomaga w zwalczaniu stresu. Odwodniony organizm gorzej pracuje, może występować trudność ze skupieniem uwagi i zapamiętywaniem. Zadbajcie więc o to, aby w pokoju podczas nauki znajdowała się zawsze woda, po którą można sięgnąć.

Na koniec życzę samych tylko sukcesów i dobrych myśli, a jedną z nich Wam dedykuję:

„Najlepiej przygotowujemy się do jutra, koncentrując całą energię i entuzjazm na wykonanie tego, co mamy do zrobienia dzisiaj”. /W.Oster/

Pedagog szkolny

             

Strategia walki z COVID-19

Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury, 24.08.2020 r.

ZARZĄDZENIE W SPRAWIE BEZPIECZEŃSTWA W SZKOLE – COVID-19