Zespół Pieśni i Tańca „Golądkowo”

ROK SZKOLNY 2019/2020

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „GOLĄDKOWO”

Zespół pieśni i tańca „Golądkowo” tańczy również w bieżącym roku szkolnym. Nabór nowych kandydatów odbył się w październiku. Wszystkie osoby chętne okazały się kompetentne w tym co chcą robić, czyli tańczyć. Oczywiście kandydat, który chce być członkiem zespołu musi posiadać przede wszystkim poczucie rytmu, i co bardzo ważne – chęć. Zespół posiada również Regulamin Zespołu, według którego najlepsi będą nagradzani stypendiami. Nowi tańczący radzą sobie świetnie. Razem z nimi tańczą nauczyciele: Magdalena Stępniewska i Wiktor Kałużny. Pomimo trwających wakacji Zespół Pieśni i Tańca Golądkowo zaprezentował się wśród społeczności lokalnej na dożynkach gminnych w Winnicy. Zespół  również był zaangażowany w obchody Jubileuszu 95-lecia szkoły. Stworzyli i odśpiewali pieśń powitalną dla gości, następnie zaprezentowali kilka utworów tanecznych.
Próby zespołu odbywają się dwa razy w tygodniu, każda trwa półtorej godziny. Choreografią zajmuje się współpracująca wcześniej z młodzieżą pani Justyna Godlewska, a stroną artystyczną pan Sylwester Chojnacki.
W roku szkolnym 2019/2020 opiekunami zespołu są: pani Magdalena Stępniewska i pan Wiktor Kałużny.
Zespół nadal jest otwarty na nowych tancerzy. Wszystkich zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt z opiekunami zespołu.
 Opiekunowie Zespołu
     
 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „GOLĄDKOWO” JUŻ TAŃCZY

Zespół pieśni i tańca „Golądkowo” tańczy również w bieżącym roku szkolnym. Było może trochę trudniej niż zwykle, bo większość stałych tancerzy odeszła wraz z zakończeniem nauki w szkole, ale po nowym naborze próby już  się rozpoczęły i każda kolejna daje wiele satysfakcji. Nowi tańczący radzą sobie świetnie. Razem z nimi tańczą nauczyciele: Magdalena Stępniewska i Wiktor Kałużny. Podczas uroczystości z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowanej w naszej szkole zaprezentowali już swój pierwszy taniec –polonez. Zatańczyli również na wyjeździe pokazowym w Szkole Podstawowej w Błędostowie.

Próby zespołu odbywają się raz w tygodniu i trwają dwie godziny. Choreografią zajmuje się Anna Chojnacka, tańcząca wcześniej w naszym zespole, a stroną artystyczną pan Sylwester Chojnacki

W roku szkolnym 2018/2019, oprócz wielu nowych tańczących jest nowy opiekun – pani Magdalena Stępniewska.

Zespół jest otwarty na nowych tancerzy, wszystkich zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt z opiekunem panią Magdaleną Stępniewską.

„A tak było kiedyś” – historia Zespołu 

Wizytówką kulturalną Zespołu Szkół w Golądkowie jest Zespół Pieśni i Tańca „Golądkowo”, który istniał już w początkach lat sześćdziesiątych. Pierwszych członków zespołu tańca uczyła Zofia Wrzeszcz (nauczycielka rachunkowości). Kolejnym kierownikiem artystycznym zespołu był Witold Jarmul, a opiekunem Henryk Śliwiński (nauczyciel języka polskiego).

zpit1     zpit2

zpit3

zpit4

W 1979 r. kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu został Bonifacy Kozłowski. Zespół był znany ze swoich występów nie tylko w województwie i w kraju, ale również poza jego granicami. Swoimi występami uświetnił wiele ważnych wydarzeń i imprez organizowanych na różnych szczeblach. Prezentował swoje programy na antenie Polskiego Radia oraz koncertował w Telewizji Polskiej.

zpit5

Zespół prezentuje autentyczny folklor regionu Puszczy Białej. W repertuarze artystycznym posiada także pieśni i tańce z Mazowsza Północnego i Kurpiowskiej Puszczy Zielonej (Fafur, Olender, Stara Baba, Konik, Oberek, itd.).

zpit6

Od września 2009 r. do kwietnia 2010 r.Zespół prowadziła Aneta Nowacka, a opiekę koordynatorską sprawowała Katarzyna Łebkowska (nauczycielka języka polskiego). W tym okresie zostały odnowione stroje ludowe.

                    zpit10          zpit9

                    zpit8          zpit7

Zespół występował podczas wielu imprez i uroczystości szkolnych i pozaszkolnych. Podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Ludowych w Domu Polonii w Pułtusku Zespół Pieśni i Tańca zajął IV miejsce, zaś na Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Poświętnem zajął miejsce II.

Opiekę nad Zespołem sprawuje Magdalena Stępniewska i Monika Zielińska-Nowak. Choreografami zespołu są: Justyna Godlewska i Sylwester Chojnacki.

Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Golądkowo” podczas Dnia Patrona Szkoły w 2013 r.